A body of mass 10kg at rest is acted upon simultaneously by two forces 4 N and 3N at right angles to each other. The kinetic energy of the body at the end of 10 sec is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
100 J
b
300 J
c
50 J
d
125 J
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Net force on body =42+32=5N∴a=F/m=5/10=1/2m/s2Kinetic energy =12mv2=12m(at)2=125J