A body of mass 5 kg is at rest on a smooth horizontal surface. A horizontal force 'F' acts on it for 4s and then ceases to act. If the body travels 40 m in the next 5s, the value of F is,
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 N
b
20 N
c
15 N
d
10 N
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
During uniform motion (absence of force)v=st=405=8ms-1 F=m(v−ut)=5×84=10N