A body of mass 40 kg resting on a rough horizontal surface is subjected to a force P which is just enough to start the motion of the body. If μs=0.5, μk=0.4, g=10ms−2and the force P is continuously applied on the body, then the acceleration of the body is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
zero
b
1 ms-2
c
2 ms-2
d
2.4 ms-2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Force, P=fms=μsmg (when body is at rest)When the body starts moving with acceleration a, then P−fk=maμsmg−μkmg=maa=μs−μkga=(0.5−0.4)10=0.1×10 ms−2=1 ms−2