A body of mass 2 kg slides down a curved track which is quadrant of a circle of radius 1 metre. All the surfaces are frictionless. If the body starts from rest, its speed at the bottom of the track is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.43 m/sec
b
2 m/sec
c
0.5 m/sec
d
19.6 m/sec
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By conservation of energy, mgh=12mv2⇒v=2gh=2×9.8×1=19.6=4.43 m/s