A body of mass 5 kg starts from the origin with an initial velocity u → = 30i^+40j^ ms−1.If a constant force F →=−(i^+5j^)N acts on the body, the time in which the y–component of the velocity becomes zero is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 seconds
b
20 seconds
c
40 seconds
d
80 seconds
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
uy=40 m/s,Fy=−5N,m=5 kg So, ay=Fym=−1 m/s2 (As v=u+at) ∴vy=40−1×t=0⇒t=40 sec