Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body of mass 2.9 kg is suspended froth a string of length 2.5m and is at rest. A bullet of mass 100 g, moving horizontally with a speed of 150ms−1 , strikes and sticks to it. What with the maximum angle made by the string with the vertical after the impact? (g=10ms−2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

300

b

450

c

600

d

900

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

By Law of Conservation of Momentum 2.9(0)+0.1(150)=(2.9+0.1)v ⇒v=(0.1)(150)3 ⇒v=5 ms−1 By Law of Conservation of Energy (Loss in K.E. ofcombined system)=(Gain in P.E. of combined system) ⇒12(M+m)v2=(M+m)gh ⇒v2=2gh But h=ℓ(1−cosθ) ⇒v2=2g(1−cosθ) ⇒25=2(10)(2.5)(1−cosθ) ⇒cosθ=12 ⇒θ=600
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring