A body of mass 2kg travels according to the law x(t) = pt + qt2 + rt3 where p = 3ms-1 , q = 4ms-2 and r = 5ms-3. The force acting on the body at t = 2 seconds is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.