A body of mass 2kg travels according to the relation x(t)=pt+qt2+rt3 , where q=4 ms-2,p=3 ms-1and r = 5 ms-3. The force acting on the body at t = 2 s is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.