A body of mass 5 kg under the action of constant force F=Fxi^+Fyj^ has velocity at t=0s as v→=(6i^−2j^)m/s and at t=10s as v→=+6j^m/s . The force F→ is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
(−3i^+4j^)N
b
(−35i^+45j^)N
c
(3i^−4j^)N
d
(35i^−45j^)N
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From question, Mass of body, m=5 kg Velocity at t=0, u=(6i^−2j^)m/s Velocity at t=10s ,v=+6j^m/s Force, F=? Acceleration, a=v−ut =6j^−(6i^−2j^)10=−3i^+4j^5m/s2 Force, F=ma =5×(−3i^+4j^)5=(−3i^+4j^)N