A body of mass 6kg is under a force which causes displacement in it given by metres S=t24 metres where t is time. The work done by the force in 2 seconds is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12 J
b
9 J
c
6 J
d
3 J
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
s=t24∴ds=t2dt ⇒ v = 2 t4=t2=22=1 at t=2 secF=ma=md2sat2=6d2dt2t24=3NNowW=∫02 Fds=∫02 3t2dt=32t2202=34(2)2−(0)2=3J W = mv22= 6 ×12×1=3 J