A body of mass m=10kg is attached to one end of a wire of length 0.3 m. The maximum angular speed (in rad s−1 ) with which it can be rotated about its other end in space station is (Breaking stress of wire =4.8×107Nm−2 and area of cross section of the wire =10−2cm2 ) is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0004.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Centripetal force is provided by tension in string.∴mlω2=T⇒mlω2=σA here σ=breaking stress⇒ ω=σAml=4.8×10710−610×0.3=4 rad/sec