A body A, of mass m= 0.1kg has an initial velocity of 3i∧ms−1 . It collides elastically with another body, B of the same mass which has an initial velocity of 5j∧ms−1 . After collision, A moves with a velocity v→=4i∧+j∧ . The energy of B after collision is written as x10J . the value of x is _________
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0001.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since collision is elastic , initial K.E.= final K.E ⇒120.19+120.125=120.142+422+K.EB ⇒K.EB=120.134−32 =0.1 J So, X10=0.1 ⇒X=1