A body of mass m=3.513 kg is moving along the X-axis with a speed of 5.00 ms-1. The magnitude of its momentum is recorded as
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
17.6 kg-ms-1
b
17.565 kg-ms-1
c
17.56 kg-ms-1
d
17.57 kg-ms-1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Momentum, p=mv=3.513×5.00=17.565 kg-ms-1As the number of significant digits in m is 4 and v is 3, so p must have 3 (minimum) significant digits. Hence,p=17.6 kg-ms-1