A body of mass m1 moving with a uniform velocity of 40m/s collides with another of mass m2 at rest and then the two together begin to move with a uniform velocity of 30m/s. The ratio of their masses(m1m2) is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.75
b
4.0
c
3
d
1.33
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Applying the principle of conservation of linear momentum, m1×40+m2×0=(m1+m2)30 ∴ 4030=m1+m2m1=1+m2m1 m2m1=4030−1=1030=13 or m1m2=31
A body of mass m1 moving with a uniform velocity of 40m/s collides with another of mass m2 at rest and then the two together begin to move with a uniform velocity of 30m/s. The ratio of their masses(m1m2) is