A body of mass m1 moving with uniform velocity of 40 m/s collides with another mass m2 at rest and then the two together begin to move with uniform velocity of 30 m/s. The ratio of their masses m1m2 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.75
b
1.33
c
3.0
d
4.0
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initial momentum of the system = m1×40+m2×0 Final momentum of the system = (m1+m2)×30By the law of conservation of momentumm1×40+m2×0=(m1+m2)×30⇒40m1=30m1+30m2⇒10m1=30m2=m1m2=3