A body of mass m moving with velocity v collides head on with another body of mass 2m which is initially at rest. The ratio of K.E. of colliding body before and after collision will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 : 1
b
2 : 1
c
4 : 1
d
9 : 1
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
K.E. of colliding body before collision =12mv2After collision its velocity becomesv'=(m1−m2)(m1+m2)v=m3mv=v3∴ K.E. after collision 12mv'2=12mv29Ratio of kinetic energy = K.E.beforeK.E.after=12mv212mv29=9:1