A body of mass m is projected horizontally with a velocity v from the top of a tower of height h and it reaches the ground at a distance x from the foot of the tower. If a second body of mass 2m is projected horizontally from the top of a tower of height 2 h, it reaches the ground at a distance 2 x from the foot of the tower. The horizontal velocity of second body is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
v
b
2 v
c
2v
d
v/2
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For first body, h=12gt2 …(1)and x = vt ….. (2)From eqs. (1) and (2), h=12gx2/v2 ….(3)For second body, let v' be the velocity of projection, then2h=12g(2x)2v′2 …. (4)Dividing eq. (3) by eq. (4), we get12=x2v2×v′24x2 or v′=2⋅v