A body of mass M at rest explodes into three pieces, two of which of mass M4 each are thrown off in perpendicular directions with velocities of 3 m/s and 4 m/s respectively. The third piece will be thrown off with a velocity of
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5 m/s
b
2.0 m/s
c
2.5 m/s
d
3.0 m/s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Momentum of one piece = M4×3Momentum of the other piece = M4 × 4Resultant momentum = 9M216+M2 = 5M4The third piece should also have the same momentum. Let its velocity be v, then5M4 = M2×v or v = 52 = 2.5 m/sec
A body of mass M at rest explodes into three pieces, two of which of mass M4 each are thrown off in perpendicular directions with velocities of 3 m/s and 4 m/s respectively. The third piece will be thrown off with a velocity of