Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body of mass 'm' slides down a smooth inclined plane having an inclination of 45o with the horizontal. It takes 2s to reach the bottom. If the body is placed on a similar plane having coefficient friction 0.5, what is the time taken for it to reach the bottom?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3.725 sec

b

2.650 sec

c

2.828 sec

d

4.135 sec

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

t=2lgsin⁡θ⇒4=2lgsin⁡θ⇒2lg=4sin⁡45∘=4×12=22t1=2lgsin⁡θ−μkcos⁡θ2212−1212=22122=22=2×1.414=2.828S
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A body of mass 'm' slides down a smooth inclined plane having an inclination of 45o with the horizontal. It takes 2s to reach the bottom. If the body is placed on a similar plane having coefficient friction 0.5, what is the time taken for it to reach the bottom?