A body of mass 5 X 10-3 kg is launched upon a rough inclined plane making an angle of 30° with the horizontal. Obtain the coefficient of friction between the body and the plane, if the time of ascent is half of the time of descent.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.346
b
0.921
c
1.926
d
2.912
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to question, the situation can be shown asCase 1 For body projected up the plane, v=0Using third equation of motion, v2=u2-2a1s⇒ 0=u2-2a1s∴ u=2a1sAlso v=u-a1t1⇒ 0=u-a1t1⇒ t1=u/a1∴ t1=2a1sa1=2sa1 …(i) As, ma1=μR+mgsinθ∴ Retardation, a1=μR+mgsin30°mAlso, R=mgcos30°⇒ a1=μmgcos30°+mgsin30°m=μg32+g2 …(ii)Case 2 For body coming down the plane,s=ut+12a2t22As u = 0⇒ t2=2s/a2 …(iii)Downward acceleration,a2=mgsin30°-μRm=mgsin30°-μmgcos30°m=g2-μg32 …(iv)Given, t1=t2/2Substituting values of t1 and t2 from Eqs. (i) and (iii), we get2sa1=122sa2Now, squaring both sides, we geta1=4a2 …(v)Substituting values of a1 and a2 from Eqs. (ii) and (iv) in Eq. (v), we getμg32+g2=4g2-μg32Solving μ, we getμ=35=1.7325⇒ μ=0.346