A body moves along a circular path of radius 10 m and the coefficient of friction is 0.5. What should be its angular speed in rad/s if it is not to slip from the surface g=9.8ms2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5
b
10
c
0.1
d
0.7
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For moving on circular path with the force must equal frictional force.That is,mu2r=μmg⇒mrω2=μmg[∴u=rω]⇒rω2=μg∴ω=μgr=0.5×9.810=0.7rad/s.
A body moves along a circular path of radius 10 m and the coefficient of friction is 0.5. What should be its angular speed in rad/s if it is not to slip from the surface g=9.8ms2