A body is moving in a circle with a speed of 1 ms-1. This speed increases at a constant rate of 2 ms-1 every second. Assume that the radius of the circle described is 25 m. The total acceleration of the body after 2 s is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 ms-2
b
25 ms-2
c
5 ms-2
d
7 ms-2
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
a,=2 ms-2, v = u + att = 1 + 2 × 2 = 5 ms-1ac=v2r=5225=1 ms−2Net acceleration = ac2+at2=12+22=5 ms−2