A body, moving in a straight line with an initial velocity of 5 ms-1 and a constant acceleration, covers a distance of 30 m in the 3rd second. How much distance (in m) will it cover in the next 2 seconds?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 90.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Now, sn=u+an−12, Therefore, 30=5+a3−12which gives a=10 ms−2.∴s4=5+104−12=40 m and s5=5+105−12=50 m∴s=s4+s5=40+50=90 m