A body moving with uniform acceleration covers 100m in the first 10s and 150m in the next 10s. The acceleration of the body is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.5 .
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let ‘u’ and ‘a’ be the initial velocity and acceleration of the body respectively∴ From equation S=ut+12at2Step-I100=10u+12a102 ⇒10=u+5a..........(1) Step-IIThe total distance covered in the total time of 20S is 100+150=250m ∴250=20u+12a202 ⇒250=20u+200a ⇒25=2u+20a........(2) On solving equations (1) & (2)Acceleration a=0.5m/s2