A body moving with a uniform acceleration covers 6m and 10m during successive seconds. Its acceleration is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 m/s2
b
16 m/s2
c
4 m/s2
d
6 m/s2
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The average velocity of the body in the first 1 sec So distance covered in that time is 6 m, Therefore u+a2.1=6 ..........1 If we consider the next second , then the average velocity vavg =(u+a.1+a.1)+u+a2=u+3a2Therefore distance covered in the second second = u+3a2 = 10 ..........2 Solving we get a= 4 m/s2