A body moving with a uniform acceleration crosses a distance of 15m in the 3rd second and 23m in the 5th second. The displacement in 10sec will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
150m
b
200m
c
250m
d
300m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
given S3=15m;let initial velocity=u;acceleration =a;substitute in Sn=u+a2(2n-1) 15 = U+12 a (2×3−1) = U+5a2 → (1) given S5=23m; substitute in Sn=u+a2(2n-1)23 = U+12 a (2×5−1) = U+9a2 → (2)Solving (1) and (2)a = 4m/s2 , U = 5m/sDisplacement in 10 secS = Ut+12 a t2= 5×10+12×4×102S= 250 m=Displacement in 10 sec