A body moving with uniform acceleration of 5 m/s2 changes its velocity from initial value of 10 m/s to final value of 30 m/s. Find the time taken by it
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1S
b
2S
c
3S
d
4S
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given that Initial velocity u=10 m/s Final velocity V=30 m/s Acceleration a=5 m/s2∴ From kinematic equation of motion V=u+at ⇒t=V−ua=30−105=205=4s