A body moving with uniform acceleration of 6 m/s 2 travels a distance of 27m in the last second of its journey. If it starts from rest, then the total time of its journey is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3s
b
4s
c
5s
d
6s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let ‘n’ be the last second of the journey ∴ Given that sn=27 ma=6m/s2u=0∴ From equation sn=u+an−12⇒27=0+6n−12⇒n−12=276=4.5∴n=5∴ The total time taken t=5 s
A body moving with uniform acceleration of 6 m/s 2 travels a distance of 27m in the last second of its journey. If it starts from rest, then the total time of its journey is