A body is oscillating simple harmonically with a period T = 2 s. How much time would it take for its kinetic energy to decrease from Kmax to 75 % of Kmax ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
112 s
b
13 s
c
14 s
d
16 s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
K=12mv2=m2A2ω2cos2(ωt) and Kmax=mA2ω22 Given that K=0.75Kmax⇒cos(ωt)=32⇒ωt=π6⇒2πTt=π6. Simplifying this we get t=T12=212=16s
A body is oscillating simple harmonically with a period T = 2 s. How much time would it take for its kinetic energy to decrease from Kmax to 75 % of Kmax ?