Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body is oscillating simple harmonically with a period T = 2 s. How much time  would it take for its kinetic energy to decrease from Kmax to 75 % of Kmax ?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

112  s

b

13   s

c

14   s

d

16   s

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

K=12mv2=m2A2ω2cos2(ωt) ⇒Kmax=mA2ω22 ⇒by question, K=75%Kmax ⇒m2A2ω2cos2(ωt)=75100mA2ω22 ⇒cosωt=32 ⇒cosωt=cosπ6 ⇒ωt=π6 ⇒2πTt=π6 given T=2sec substiitute ⇒2π2t=π6 ⇒t=16sec
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring