A body P of mass 2m moving with velocity u collides head-on with a stationary body Q of mass m. After the collision, the bodies coalesce. Then percentage loss of energy of P in the process is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
24.42%
b
55.55%
c
40.58%
d
62.18%
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Conserving momentum, (2m+m)V=2m.u⇒V=2u3Energy lost =12.2m.u2−12.2m.V212.2m.u2×100%=55.55%