A body projected at an angle with the horizontal has a range 300 m. If the time of flight is 6 s, then the horizontal component of velocity is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
30 ms-1
b
50 ms-1
c
40 ms-1
d
45 ms-1
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Horizontal range, R = u cos θ TGiven that R = 300 m, T = 6 sec.Therefore, horizontal component of velocity,ucosθ=RT=3006=50ms−1Hence, correct answer is (2).