A body is projected downwards at an angle of 300 to the horizontal with a velocity of 9.8 m/sec from the top of a tower 29.4 m high. How long will it take before striking the ground?(g=9.9 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 sec
b
2 sec
c
3 sec
d
4 sec
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
given initial velocity=u=9.8 m/s; downward angle of projection wrt horizontal=θ=300; tower height=h=29.4m;g=9.8 m/s2vertical component of the velocity=vy=Usinθ=9.8sin30∘; Taking downward as +y-axis:vy=4.9m/sec We know h=Usinθt+12gt2 ; substitute given values,⇒29.4=4.9t+12(9.8)t2⇒t=2sec=time taken to strike the ground