A body is projected from corner A of a hall of length 16 m and height 4 m with velocity u at an angle α with horizontal such that it just touches the roof and hits the other-end B of the floor. Then ‘u’ is equal to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
45 m/s
b
10 m/s
c
410 m/s
d
8 m/s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
tanα=4HR=4×416⇒α=45oNow, u2sin245o2×10=4⇒u=410 m/s