A body is projected from ground with a speed of 40 m/s making an angle of 30o with horizontal. The body crosses a horizontal line twice in a time interval Δt. If the height of the line above the ground is 15 m, find Δt. [Take g = 10 m/s2]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 sec
b
3 sec
c
4 sec
d
1 sec
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The body crosses the horizontal line PQ with velocity v at A and B ∴ Vsinθ2=usinα2−2.g.h=40sin30o2−2.10.15⇒Vsinθ=10 m/s∴ Δt=2Vsinθg=2×1010sec=2 sec