A body is projected from ground with a velocity ‘u’ making an angle of 60o with horizontal. If the body just clears the building in a time interval of 2 sec, maximum height attained by the body is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
120 m
b
60 m
c
80 m
d
30 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ucosα×Δt=l ⇒ucos60o×2=40⇒u=40 m/s∴ Hmax=u2sin2α2g=402sin260o2×10m=60 m