A body is projected from a point on ground. It just clears two identical towers AB and CD at times 3S and 5 sec respectively if g=10 m/s2, maximum height attained by the body is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
60 m
b
120 m
c
40 m
d
80 m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time of flight T=(3+5)S=8S∴ 2Usinαg=T⇒usinα=10×82ms=40 ms∴ Hmax=(usinα)22g=(40)22×10m=80 m