A body is projected horizontally from the top of a tower, when the body hits the ground its velocity is 120m/s and direction of motion makes angle 300 with the vertical. Then its projection velocity is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
60 m/s
b
120 m/s
c
603 m/s
d
2403 m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
given final velocity=v =120 m/s;angle made by v with horizontal=θ=900-300=600 horizontal projected initial velocity =U=Vx=Vcosθ=Vcos900-300= constant substitute, V=120 m/s ∴U=120×12 =60 m/s