A body is projected horizontally from the top of a tower with velocity 20 m/s. Then the time after which the magntiude of its velocity becomes 40 m/s.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
23 sec
b
32 sec
c
4 sec
d
2 sec
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
After time ‘t’, horizontal component of its velocity is 20 m/s and vertical component of velocity is V where V = 0 + gt = 10 t m/s.∴ 202+10t2=402⇒t=23sec