A body is projected at 60o with ground. It covers a horizontal distance of 100 m. If the same body is projected at 600 with vertical with same velocity, the new range is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
50 m
b
100 m
c
200 m
d
150 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Range, R = u2 sin 2θgFor same v, R ∝ 2θFor θ = 600 with horizontal, R is given as 100 m when R ∝ sin 1200--------(i)For θ = 600 with vertical R' ∝ sin 2 (900-600)i.e., R' ∝ sin 600---------------(ii)Using (i) and (ii)R'R = sin 600sin 1200 = 11i.e., R' = R = 100 m