A body projected obliquely with velocity 19.6 m/s has its kinetic energy at the maximum height equal to 3 times its potential energy there. Its position after 1second of projection from the ground is (h = maximum height)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
h/2
b
h/4
c
h/3
d
h
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
KEat maximum height =3 PEat maximum height12mu2Cos2θ=3mgu2Sin2θ2gCos2θ=3Sin2θ hence θ=300y=uSinθt-12gt2 y=19.612×1-129.812=4.9 mh=u2Sin2θ2g=19.622×9.8×14=4.9mso y=h
A body projected obliquely with velocity 19.6 m/s has its kinetic energy at the maximum height equal to 3 times its potential energy there. Its position after 1second of projection from the ground is (h = maximum height)