A body is projected at t = 0 with a velocity 10 ms–1 at an angle of 600 with the horizontal. The radius of curvature of its trajectory at t = 1s is R. Neglecting air resistance and taking acceleration due to gravity g = 10 ms–2, the value of R is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.5 m
b
10.3 m
c
2.8 m
d
5.1 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
vx=10cos600=5 m/s vy=10cos300=53 m/sVelocity after t = 1 sec. vx=5 m/svy=|(53−10)|m/s=10−53an=v2R⇒R=vx2+vy2an=25+100+75−100310cosθtanθ=10−535=2−3⇒θ=150 R=100(2−3)10cos15=2.8m