A body is projected up a smooth inclined plane with velocity V from the point A as shown in the figure. The angle of inclination is 45o and thetop is connected to a well of diameter 40 m. If the body just manages to cross the well, what is the value of V? Length of inclined plane is 202 m.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
40 ms-1
b
402ms-1
c
20 ms-1
d
202ms-1
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Angle of projection from B is 45o. As the body is able to cross the well of diameter 40 m, henceor R = v2g or v = gRv = 10×40 = 20 ms-1On the inclined plane, the retardation is:g sin α = g sin 450 = 102ms-2Using v2-u2 = 2ax (20)2-u2 = 2 ×(-102)×202u = 202 ms-1 i.e., V = 202 ms-1