A body is projected upwards with a velocity of 4 x 11.2km / s from the surface of earth. What will be the velocity of the body when it escapes the gravitational pull of earth ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
11.2km / s
b
2 x 11.2km/s
c
3 x 11.2km/s
d
15×11⋅2km/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initial kinetic energy=12mv2=12m(4×11⋅2)2=16×12mve2Final kinetic energy should be 15×12mve2Hence 12mv′2=15×12mve2v′2=15×ve2 or v′=15⋅ve∴v′=15×11⋅2km/s