A body is projected vertically up with a velocity of 50m/s . The percentage of its initial kinetic energy converted into potential energy after 3s is ( g =10ms−2 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
25%
b
64%
c
50%
d
87.5%
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
loss of KEKEi×100=12m(u2−g2t2)12mu2×100 =2500−9002500×100=64%