A body is projected vertically up with velocity 98 ms-1. After 2 s if the acceleration due to gravity of earth disappears, the velocity of the body at the end of next 3 s is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
49m/s
b
49.6m/s
c
78.4m/s
d
94.7m/s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity at t = 2v = u +at = 98 - 9.8 x 2 = 98 -19.6v= 78.4 m/sspeed remains same at t= 3