A body is projected vertically upward with a velocity of 40 m/s from the foot of a tower. If it crosses the mid point of the tower twice in a time interval of 4 s, height of the tower is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
when the body is passing the mid point of the tower, let its velocity be ‘V' m/s∴ 2Vg=4⇒V=4×102 m/s=20 m/sNow, V2=u2−2.g.H2⇒H=402−20210m=120 m