A body is projected vertically upward with a velocity of 50 m/s . Then the ratio of distances travelled in the first second of upward motion to first second of downward motion is (Take g =10 m/s2).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 : 7
b
5 : 3
c
9 : 1
d
3 : 5
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
h1 = Distance travelled in the first second of upward motion = 50x1 - 1/2 x 10 x 12 = 45 mta = Time of ascent = u/g = 50/10 sec = 5 secSo at the end of 5 sec , The body is at the highest position and from that position it starts falling freely.: Distance travelled in the first second of downward motion , h2 = 1/2 x 10 x 12 m = 5m.:h1h2 = 45/5 = 9