A body is projected vertically upwards and is reached to a vertical height of 20m and again reached the same point of projection. Then the distance travelled by the body is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20m
b
40m
c
10m
d
5m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here the body covers the vertical height twice while moving up and moving down. Therefore the total length of the path covered or distance travelled isS=2h=2×20=40m
A body is projected vertically upwards and is reached to a vertical height of 20m and again reached the same point of projection. Then the distance travelled by the body is