A body is projected with horizontal velocity 20 m/s from top of the tower of height ‘h’. It touches the ground with velocity 40 m/sec. Value of ‘h’ is: (g= 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 m
b
40 m
c
60 m
d
80 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
given initial velocity horizontally=u=20 m/s; final velocity=v=40 m/s; g=10 m/s2 equation of motion is V2−U2=2gh substitute the given values in this equation, ⇒402−202=210h ⇒h=1600−40020=60m=height of the tower
A body is projected with horizontal velocity 20 m/s from top of the tower of height ‘h’. It touches the ground with velocity 40 m/sec. Value of ‘h’ is: (g= 10 m/s2)